Girişimzel IV

Girişimcilik odaklı kürasyon sitesi

Öneride Bulun Yeni İçerik Eklendiğinde Haberim Olsun

Hakkımızda

Girişimzel, girişimcilik kürasyon sitesidir. Uğur KILCI tarafından mayıs 2019’da bir Instagram hesabı olarak kurulmuştur. İlerleyen süreçte uzun yazılar yazmak istediğimizde Instagram'ın özellikleri yeterli olmadığı için bu durum kendi sitemizi açmamıza sebep oldu..

Siteyi açıp içerik yazmaya başladığımızda altyapımız WordPress'ti. İlk yayınlarımızda girişimcinin sadece ekonomi ve finanstan öte felsefe ve psikoloji öğrenmesi gerektiğini savunarak yazılar yazdık. Geniş bir yelpaze altında algoritmalar dahil her şeyi yazmaya çalıştık. Bir süre sonra sadece girişimcilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir site olabilmek için pivot ettik.

Pivottan sonra hala WordPress alt yapısını kullanıyorduk. Dizin gibi değil daha çok blog gibi olduğumuzu ettiğimiz an alt yapımızın tekrar yenilenmesi gerektiğine karar verdik. Tüm içerik paylaşımlarını durdurup sadece Girişimzel sürüm 2.0'ı çıkartmak için kolları sıvadık.

Girişimzel, sektöre yeni giren ve hali hazırda varolan girişimcilerin izlemesi gereken film, dizi, belgesel ve YouTube kanalın listelendiği; okuması gereken kitapların yer aldığı bir girişimcinin ihtiyacı olabilecek tüm kategorilerin derlendiği bir girişimcilik diziniydi.

Dizin mi, liste mi, yazı mı diye çok kafamı karıştırıyordu. Sonunda bunun kürasyon olduğunu öğrendim. Girişimzel'in hiç kendine ait hostingi olamamıştı. Hep diğer girişimlerimde gelecek görmediğim anda sunucuyu oraya taşıyıp durdum. Önce Türkçe sonra İngilizce yaptım ve hedef kitlesi çok karıştı.

2023'te girişimi kapatacaktım ki dava edildim. Dava sebebim YouTube embed videosunu izinsiz paylaşmam üzerindeydi. Evet ne kadar saçma olduğunu siz de anladınız. Zaten YouTube özelliğiydi ve benden 10.000$'dan başlayan bir tazminat istediler. Daha sonra bu fiyatı 80 bin TL civarına indirmişlerdi. Ama 10 bin Dolar'ı duyduğumda başımdan aşağı kaynar sular dökülmüştü.

Sonuç mu? Ben haklıyım! Beraat ettim! Kötü hiç bir şey yapmadım ve yasal olarak haklıyım! Bunu Türk hukuku başta olmak üzere tüm kainat biliyor!

Ürün ölü gibi bekliyordu. Açmayacaktım. Biraz yeltensem de topluluk sistemi kurmayı düşünsem de içimde şevk kalmamıştı. İnsanlar birer ruh emici edasıyla şevkimi emmişlerdi. Ben şevk emici diyorum onlara.

Ne oldu da şevkim yerine geldi? Hukuk öğrenmeye başladım ve 50 gün boyunca her gün 1 dikey video paylaşmaya başlamamla devamında gelen girişimcilik başarılarım yüzünden gözüm karardı.

Ben bir girişimciyim. Hep girişimciyidim. Eskiden arkadaşlarım doktor ve öğretmen olmak istediklerinde ben bir tanesinde karar kılamıyordum. Hep neden sadece 1 mesleğe bağlı kalalım ki diye düşünüyor, bir gün astronot başka bir gün arkeolog olmak istiyordum. Meğer ben mucit olmak ve bir şeyler icat etmek istiyormuşum. Bir çok yarışmaya katıldım. Türkiye ve Avrupa Birliği destekleriyle ODTÜ'de Bilgeİş hackathonu sadece bir tanesi. İlkokul ve ortaokulda onlarca kez ürünlerim sergiye çıkmıştı. 5. sınıfta ilk bilgisayar oyunumu yaptım ve hayatım değişti.

600'dan fazla projeyi hayata geçirdim. 5 yıl önce üniversitede saymayı bıraktım. O zamandan bu zamana 700 projeye yaklaşmış belki de geçmişimdir. Çok denedim. Yıllarca denedim. Hemen hemen her alana giriş yaptım. Oyun yapımından oyun motoru yapmaya, website kurmaktan sosyal ağ kurmaya kadar.

Üniversitedeyken 3 arkadaşımla yaptığımız arkadaşlık uygulamamız tohum yatırımı teklifi aldık ve yatırımcı bile aramıyorduk. Yatırımı almadık ama bu uzun bir hikaye. :)

İlerleyen süreçte Milli Eğitim Bakanlığı ve Unicef işbirliğindeki okul öncesi ve otizimli çocuklar için 7500 oyun projesindeki arkaplandaki teknolojiyi tek başıma geliştirdim. Altımda 10 kişilik ekibi yönettim. Tabii yüzlerce insan ile konuşmaları saymıyorum. Hatta MEB'i bile şaşırtmıştım. Kendileri daha önce benzer projelerde 10 GB boyutunda tutan bir çıktı alırken benim geliştirdiğim yeni bir teknoloji ile 1 GB'ta indirince şok geçirdiler. Bunları bizzat kendileri söylediler. :)

Türk Eğitim Sendikası, Türk Büro Sendikası, Türk Sağlık Sendikasındaki websitelerinde rol aldım. Ayrıca Komunite.com.tr kurulduğundan beri üyesiyim ve şu an gönüllü moderatörlük yapıyorum. Komünite sayesinde girişimcilik bilgilerimi geliştirdim. Çok fazla insanla tanıştım.

Komünite'de tanıştığım Denizcan Sanlav isimli arkadaşımla 1000$'dan fazla kazandıran bir girişim kurmuştuk. Adı CreateTargetAudience.com. Daha sonra MEB ile çalışırken ikisi çakıştı ve benim de okul sorunlarımdan dolayı paraya ihtiyaç olduğum dönemde olduğu için MEB işini daha çok önemsedim ve CTA ürünümüz ile MEB işini birlikte yürütemedim. Sonunda CTA'dan ayrıldım. Hala Denizcan ile arkadaşız.

Kendime yeni girişim kurdum ve 2200 üyeye ulaştım. Domaini 2027'ye kadar uzattım. Yani uzunca bir süre oradan devam edeceğim.

Yani evet, ben girişimciyim! Bir şirkette çalışmıyorum. Kendi işimi kuruyorum ve bu girişim yüksek teknolojili yazılım girişimlerinden. Hep girişimci olacağım! Dünyaya büyük etkiler bırakacağım. Küçük etkilerim mevcut ama daha fazlasını istiyorum! Öğreniyorum, pişiyorum...

Girişimzel 4.0 ile tekrar bu küçük girişimi dirilttim. Diğer küçük girişimim Minik.Link gibi. Artık bir hobim. Türkiye girişimcilik ekosisteminde çok minik bir etkide bulunmak ana amacım. Ücretsiz bir araç. Umarım Türkiye girişimcilik ekosistemi bu çabamı fark eder.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarılı bir hayatınız olsun sevgili girişimci dostlarım. Motivasyonunuz bittiğinde yada dara düştüğünüzde ziyaret edin. Bu yeşil roket sizi arşa çıkarsın.

Uğur KILCI
Girişimzel'in Kurucusu